prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski  
   
 
Strona startowa
Życiorys
Spis publikacji
Artykuły
Patenty
Książki
Galerie
 

 

 

Kontakt

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382531)

Przedmiotem wynalazku jest przekładnia rehabilitacyjna roweru, przeznaczona do rehabilitacji mięśni rowerzysty, zwłaszcza brzucha i krzyża oraz mięśnie je łączące. Znana z polskiego opisu patentu PL nr 170606 przekładnia łańcuchowa o ciągłej regulacji przełożenia składa się z jednego czynnego koła łańcuchowego o owalnym kształcie oraz dwóch biernych kół łańcuchowych, o różnej liczbie zębów, ułożyskowanych na wspólnej osi, związanych z piastą koła roweru za pomocą sprzęgieł jednokierunkowych.

Łańcuch opasuje czynne oraz dwa bierne koła łańcuchowe i jest napinany za pomocą sprężyście zamocowanego koła napinającego, na którym łączą się oba jego końce. Przekładnia ta umożliwia obracanie pedałami w obu kierunkach, przy czym zmiana ta powoduje zmianę jej przełożenia oraz częściowo zamianę pracujących mięśni rowerzysty.

Istota przekładni według wynalazku, polega na tym, że na osi pedałów ma osadzony bezwładnik zabezpieczony przed obrotem uchwytem. Bezwładnik wykonany jest w postaci koła z wycięciem półkolistym, po przeciwnej stronie wycięcia półkolistego umocowana jest przeciwwaga.

Przekładnia łańcuchowa według wynalazku, na osi suportu z kwadratowymi końcówkami, ma zamontowane korby z pedałami z jednej jej strony. Pedały roweru są wyposażone w noski lub zaczepy na buty takie jak w rowerach wyścigowych. Dla ułatwienia jednoczesnego podciągania nóg, przekładnię wyposażono w bezwładnik z przeciwwagą zamocowaną na osi korb. Rower z takim kołem zamachowym można nie tylko używać stacjonarnie, przy zdjętym łańcuchu, ale też na drogach. Oczywiście w ograniczonym zakresie i raczej po płaskim terenia. Pomimo braku hamowania wysiłek w czasie ćwiczenia na takim stacjonarnie użytym rowerze jest znaczny. Tak, że po pół godzinnym ćwiczeniu odczuwa się zmęczenie i to niezależnie od prędkości jednoczesnego obracania korbami. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem prędkości maleje wysiłek potrzebny na jeden obrót, a z jej zmniejszaniem na odwrót. Wysiłek, w określonym czasie, można regulować przez zmianę momentu bezwładności bezwładnika. W czasie ćwiczenia pracują nie tylko mięśnie nóg, ale też brzucha i krzyża oraz mięśnie je łączące.

Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia bezwładnik z przeciwwagą zamocowany na osi suportu, a fig. 2 - bezwładnik.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru składa się z korb z pedałami zamocowanymi po jednej stronie ich osi i łańcucha z kołami łańcuchowymi oraz bezwładnika 1 osadzonego na tej osi, zabezpieczonego przed obrotem uchwytem 2. Bezwładnik 1 wykonany jest w postaci koła z wycięciem półkolistym 3, a po przeciwnej stronie wycięcia półkolistego 3 umocowana jest przeciwwaga 4. Przeciwwaga 4 jest połączona z bezwładnikiem 1 wkrętami 5. Pedały wyposażone są w noski lub zaczepy na buty tak jak w rowerach wyścigowych.

Działanie przekładni według wynalazku jest następujące. Naciskając na pedały zwiększa się energię potencjalną oraz prędkość bezwładnika 1, a przez to i jego energię kinetyczną. Energie te oddawane są do stóp podczas ich podnoszenia, co zmniejsza wysiłek mięśni nóg i pozwala znacznie wydłużyć czas ćwiczenia. W czasie rozpędzenia roweru z taką przekładnią korzystnie, wykonuje się wahadłowe ruchy korb z pedałami, o co raz większej amplitudzie. Smarując kwadratowe końcówki osi suportu mieszanką smaru plastycznego ze smarem stałym można łatwo przestawiać położenie korb.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382531) - prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382531) - prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski

   
  Strona startowa | Archiwum aktualności | Życiorys | Spis publikacji | Artykuły | Patenty | Książki | Mapa strony | Kontakt
 
prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski