prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski  
   
 
Strona startowa
Życiorys
Spis publikacji
Artykuły
Patenty
Książki
Galerie
 

 

 

Kontakt

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382530)

Przedmiotem wynalazku jest przekładnia rehabilitacyjna roweru, przeznaczona dla ćwiczącego wszystkie mięśnie, zwłaszcza mięśnie brzucha i krzyża oraz mięśnie je łączące oraz zmysł rónowagi. Znana z polskiego opisu patentu PL nr 170606 przekładnia łańcuchowa o ciągłej regulacji przełożenia składa się z jednego czynnego koła łańcuchowego o owalnym kształcie oraz dwóch biernych kół łańcuchowych, o różnej liczbie zębów, ułożyskowanych na wspólnej osi, związanych z piastą koła roweru za pomocą sprzęgieł jednokierunkowych.

Łańcuch opasuje czynne oraz dwa bierne koła łańcuchowe i jest napinany za pomocą sprężyście zamocowanego koła napinającego, na którym łączą się oba jego końce. Przekładnia ta umożliwia obracanie pedałami w obu kierunkach, przy czym zmiana ta powoduje zmianę jej przełożenia oraz częściowo zamianę pracujących mięśni rowerzysty.

Istota przekładni, według wynalazku, polega na tym, że ma uchwyt zamocowany pod przednią częścią siodełka połączony z pierwszym końcem cięgna, którego drugi koniec zamocowany jest przegubowo do pedału roweru, korzystnie tylne koło roweru jest wsparte na wsporniku.

Przekładnia łańcuchowa według wynalazku, na osi suportu z kwadratowymi końcówkami, ma zamontowane korby z pedałami z jednej jej strony. Pedały roweru są wyposażone w noski lub zaczepy na buty takie jak w rowerach wyścigowych. Dla ułatwienia jednoczesnego podciągania nóg, przekładnię wyposażono w cięgno zakończone dwoma uchwytami, a z drugiej strony zamocowane przegubowo do pedału. Podciągając pedał za pomocą tego cięgna rękami można, po zdjęciu łańcucha, uprawiać ćwiczenia w miejscu. Nie jest konieczne unoszenie tylnego koła roweru na wsporniku, a jedynie zabezpieczenie go przed przewróceniem. Ćwiczy się przy tym całe ciało, oraz zmysł równowagi, bo trzeba wysiłku, aby ją zachowywać. Wysiłek w czasie ćwiczenia na takim rowerze jest znaczny, tak, że po pół godzinnym ćwiczeniu odczuwa się odczuwalne zmęczenie. W czasie ćwiczenia pracują też mięśnie mięśnie brzucha i krzyża oraz mięśnie je łączące.

Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, który przedstawia przekładnię rehabilitacyjną roweru w ujęciu schematycznym.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru składa się z korb z pedałami zamocowanymi po jednej stronie ich osi i łańcucha z kołami łańcuchowymi oraz uchwytu 1 zamocowanego pod przednią częścią siodełka. Uchwyt 1 drugim końcem zamocowany jest przegubowo do pedału roweru 3. Tylne koło roweru jest wsparte na wsporniku 4.

Działanie przekładni jest następujące. Za pomocą uchwytu 1 i cięgna 2 reguluje się prędkość ruchu naciskanych jednocześnie pedałów poprzez ich hamowanie, następnie podczas ich podnoszenia odwrotnie, co zmniejsza wysiłek mięśni nóg ćwiczącego pozwalając znacznie wydłużać czas ćwiczenia.

Rower 3 nie musi być wsparty na wsporniku 4 a jedynie zabezpieczony przed przewróceniem.

Obracając pedałami tylko do tylu nie jest konieczne demontowanie, łańcucha. Pedały nie muszą być wyposażone w noski lub zaczepy na buty tak jak w rowerach wyścigowych.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382530)

   
  Strona startowa | Archiwum aktualności | Życiorys | Spis publikacji | Artykuły | Patenty | Książki | Mapa strony | Kontakt
 
prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski