prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski  
   
 
Strona startowa
Życiorys
Spis publikacji
Artykuły
Patenty
Książki
Galerie
 

 

 

Kontakt

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382529)

Przedmiotem wynalazku jest przekładnia rehabilitacyjna roweru, w szczególności łańcuchowa, rehabilitująca mięśnie rowerzysty, zwłaszcza brzucha i krzyża oraz mięśnie je łączące. Znana z polskiego opisu patentu PL nr 170606 przekładnia łańcuchowa o ciągłej regulacji przełożenia składa się z jednego czynnego koła łańcuchowego o owalnym kształcie oraz dwóch biernych kół łańcuchowych, o różnej liczbie zębów, ułożyskowanych na wspólnej osi, związanych z piastą koła roweru za pomocą sprzęgieł jednokierunkowych.

Łańcuch opasuje czynne oraz dwa bierne koła łańcuchowe i jest napinany za pomocą sprężyście zamocowanego koła napinającego, na którym łączą się oba jego końce. Przekładnia ta umożliwia obracanie pedałami w obu kierunkach, przy czym zmiana ta powoduje zmianę jej przełożenia oraz częściowo zamianę pracujących mięśni rowerzysty.

Istota przekładni według wynalazku polega na tym, że bierne koło łańcuchowe połączone jest bezpośrednio z tylnym kołem roweru osadzonym na wsporniku, na osi suportu z kwadratowymi końcówkami, ma zamontowane korby z pedałami z jednej jej strony.

Wtedy nogi rowerzysty działają jednakowo, co zmusza do pracy mięśnie brzucha i krzyża. Pedały roweru są wyposażone w noski lub zaczepy na buty takie jak w rowerach wyścigowych. Dla ułatwienia jednoczesnego podciągania nóg, tylne koło roweru jest połączone z kołem łańcuchowym bezpośrednio, tak jak w rowerach używanych na torze. Jazda po drogach rowerem z taką przekładnią jest utrudniona, dlatego należy go używać jako roweru stacjonarnego, co wymaga stosowania wspornika pod jego tylnym kołem. Pomimo braku hamowania tego koła wysiłek w czasie ćwiczenia na takim rowerze jest znaczny. Tak, że po pół godzinnym ćwiczeniu odczuwa się zmęczenie i to niezależnie od prędkości jednoczesnego obracania korbami. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem prędkości maleje wysiłek potrzebny na jeden obrót, a z jej zmniejszaniem na odwrót. Wysiłek, w określonym czasie, można regulować przez zmianę przełożenia przekładni lub momentu bezwładności koła roweru. W czasie ćwiczenia pracują nie tylko mięśnie brzucha i krzyża, ale też i mięśnie je łączące.

Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, który przedstawia przekładnię rehabilitacyjną roweru w ujęciu schematycznym.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru składa się z korb z pedałami 1 i łańcucha z kołami łańcuchowymi 2, przy czym bierne koło łańcuchowe połączone jest bezpośrednio z tylnym kołem roweru osadzonym na wsporniku 3. Pedały wyposażone są w noski lub zaczepy na buty tak jak w rowerach wyścigowych.

Działanie przekładni według wynalazku jest następujące. Naciskając na pedały 1 zwiększa się prędkość tylnego koła roweru, a przez to i jego energię kinetyczną, która jest oddawana do stóp podczas ich podnoszenia, co zmniejsza wysiłek mięśni nóg, pozwala to na znaczne wydłużenie czasu ćwiczenia. Przez zmianę przełożenia przekładni lub momentu bezwładności tylnego koła roweru można dowolne wydłużać czas ćwiczenia.

Przekładnia rehabilitacyjna roweru (382529)

   
  Strona startowa | Archiwum aktualności | Życiorys | Spis publikacji | Artykuły | Patenty | Książki | Mapa strony | Kontakt
 
prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski