prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski  
   
 
Strona startowa
Życiorys
Spis publikacji
Artykuły
Patenty
Książki
Galerie
 

 

 

Kontakt

Nowe przekładnie rowerowe

Najkorzystniejszym napędem pod względem ekologicznym są ludzkie mięśnie, których używanie dodatnio wpływa na zdrowie. Jednak człowiek nie zawsze na to ma ochotę i nieraz skorzystałby w czasie jazdy np. rowerem z dodatkowego źródła energii np.: elektrycznego lub inercyjnego. Bezwładniki trudno jednak wykorzystać w lekkim pojeździe napędzanym siłą mięśni ludzkich. Mogą one natomiast znacznie poprawić ekonomię i zmniejszyć uciążliwość użytkowania pojazdów spalinowych. Do zmniejszania wysiłku mięśni człowieka w pojazdach nimi napędzanych, najlepszym pod względem ekologicznym jest obecnie napęd elektryczny silnikami o małej mocy.

Silniki te zastosowane w lekkich pojazdach jako dodatkowe źródła napędu mogą być zasilane z niezbyt ciężkich akumulatorów, które mogą być łatwo wymieniane. Mogą one być też doładowywane za pomocą tzw. hamowania odzyskowego, ogniwami fotoelektrycznymi lub energią z cewek tłumiących drgania wahliwie umocowanych akumulatorów. Cewki te wraz z masą akumulatorów mogą służyć jako pochłaniacze drgań w rowerach resorowanych, szczególnie o tzw. konstrukcji poziomej, które znacznie ułatwiają rozwijanie większych przyspieszeń i prędkości, zwiększając komfort i zasięg jazdy.

Ważnym problemem w czasie użytkowania pojazdów o napędzie mięśniowym oraz elektrycznym w osiedlach jest częste ich zatrzymywanie oraz rozpędzanie, które wymaga znacznego wysiłku człowieka lub wydatkowania niepomiernie dużo energii z akumulatora.

Od początku historii roweru, konstruktorzy usiłowali stworzyć jak najbardziej efektywny sposób przekazywania napędu taki, który ułatwiałby ruszanie czy pokonywanie przeszkód. Stosowane rozwiązania muszą być proste, niezawodne, tanie i trwałe w użytkowaniu. Jednym z pierwszych rozwiązań, stosowanych do dziś jest wykorzystanie owalnych kół czynnych w przekładni łańcuchowej...

Zobacz pełny tekst artykułu: Nowe przekładnie rowerowe>

Zobacz pełny tekst artykułu
Nowe przekładnie rowerowe »

   
  Strona startowa | Archiwum aktualności | Życiorys | Spis publikacji | Artykuły | Patenty | Książki | Mapa strony | Kontakt
 
prof. dr hab. inż. Czesław Koziarski